Meciul din sferturile de finală ale Campionatului Mondial al Cluburilor 2025 dintre Fluminense (Brazilia) și Al-Hilal (Arabia Saudită) va avea loc pe 4 iulie pe Camping World Stadium din Orlando (SUA). Fluminense – Al-Hilal: ponturi pariuri, statistici.
Fluminense
Echipa lui Renato Gaúcho a fost mai puternică decât Inter Milano (2:0) în primul tur al play-off-ului. Fluminense nu a pierdut niciun meci în acest turneu, obținând două victorii și două remize. De asemenea, echipa a reușit să nu primească gol pentru a treia oară în actuala ediție a Campionatului Mondial al Cluburilor. În total, brazilienii au primit doar două goluri în această competiție, fiind depășiți la acest capitol doar de două cluburi.
- Echipa nu a pierdut în timpul regulamentar în 5 din ultimele 6 meciuri la Campionatul Mondial al Cluburilor (3 victorii, 2 remize).
- Cel puțin unul dintre adversari nu a marcat în 90 de minute în 5 din cele 6 întâlniri anterioare ale clubului în acest turneu.
- Brazilienii nu au primit gol în timpul regulamentar în 4 din ultimele 6 meciuri la Campionatul Mondial al Cluburilor.
Formație provizorie Fluminense (5-4-1)
Fabio – Rene Rodrigues, Juan Pablo Freites, Thiago Silva, Ignacio, Samuel Xavier – Mateus Lima, Nonato, John Arias, Facundo Bernal – German Cano.
Fundașul Rene Rodrigues va lipsi din cauza unei suspendări, iar atacantul Riquelme Felipe și mijlocașul Isaque – din cauza accidentărilor.
Al-Hilal
Echipa lui Simone Inzaghi a întâlnit Manchester City în optimile de finală și a ieșit învingătoare. După 90 de minute, scorul a fost egal, 2:2, iar în prelungiri, Al-Hilal a mai marcat două goluri, primind doar unul. În actuala ediție a Campionatului Mondial al Cluburilor, echipa nu a pierdut, dar a obținut doar o victorie în timpul regulamentar, remizând de trei ori. De asemenea, menționăm că saudiții au primit goluri doar de la cluburi europene.
- Echipa nu a pierdut în timpul regulamentar în 6 din ultimele 7 întâlniri la Campionatul Mondial al Cluburilor (2 victorii, 4 remize).
- Ambele echipe au marcat în 90 de minute în 5 din ultimele 7 meciuri ale clubului în acest turneu.
- Saudiții au primit gol în timpul regulamentar în 10 din ultimele 12 meciuri la Campionatul Mondial al Cluburilor.
Formație provizorie Al-Hilal (4-3-3)
Yassine Bounou – Kalidou Koulibaly, Renan Lodi, Hassan Al-Tambakti, João Cancelo – Rúben Neves, Nasser Al-Dawsari, Sergej Milinković-Savić – Malcom, Salem Al-Dawsari, Marcos Leonardo.
Din cauza accidentărilor, nu vor juca mijlocașul Salem Al-Dawsari și atacanții Aleksandar Mitrović și Abdullah Al-Hamdan. De asemenea, din cauza unei serii de accidentări, Al-Hilal l-a împrumutat pe atacantul Abderrazak Hamdallah de la Al-Shabab pentru acest turneu. Se așteaptă ca marocanul să fie disponibil pentru acest meci.
Arbitru
Danny Makkelie (Olanda)
Meciuri – 10 (Meciuri internaționale, 2024–2025);
Cartonașe galbene arătate (inclusiv al doilea) – 43;
Media cartonașelor galbene pe meci – 4,3;
Cartonașe roșii arătate – 1;
Faulturi medii pe meci – 26;
Penalty-uri – 20%.
Pronostic pentru meciul Fluminense – Al-Hilal
În actuala ediție a Campionatului Mondial al Cluburilor, brazilienii pun accent pe o apărare solidă și evită riscurile inutile. Cred că în acest meci nu vom vedea acțiuni spectaculoase în atac din partea lui Fluminense. Acest lucru este sugerat și de statisticile internaționale ale clubului: în ultimele șase meciuri din Copa Libertadores și Campionatul Mondial al Cluburilor, echipa a marcat mai mult de un gol doar de două ori, iar în trei meciuri nu a înscris deloc. În același timp, brazilienii au reușit să nu primească gol în patru dintre aceste meciuri.
Al-Hilal încearcă să joace ofensiv, dar nu se poate lăuda cu o eficiență ridicată. În ultimele cinci meciuri din Liga Campionilor AFC și Campionatul Mondial al Cluburilor, saudiții au marcat doar șase goluri în timpul regulamentar, iar în confruntarea cu Salzburg nu au înscris deloc. Totuși, în 11 din ultimele 13 meciuri din aceste competiții, clubul nu a primit mai mult de un gol, iar în șapte dintre ele nu a primit deloc gol.
Cred că importanța acestui meci va influența și jocul, așa că este puțin probabil să vedem un fotbal spectaculos. Pronosticul meu: Total sub 3